Bronić pracę doktorską jest trudniej niż inżynierską, czy magisterską - wiąże się to z o wiele wyższym poziomem pracy, jak i wyższym stopniem naukowym. Doktorat jest typowo naukowym, uczelnianym stopniem, który wymaga dużo więcej wysiłku niż magister - ten ostatni to bardzo popularny dzisiaj tytuł. Obrona pracy doktorskiej jest jednak analogiczna do pracy magisterskiej.
Praca doktorska charakteryzuje się konkretnymi badaniami i analizami, a także wnioskami. Z tego względu jest bardziej twórcza niż prace magisterskie - niższych stopni. Jeśli chcemy, możemy poruszyć (a nawet powinniśmy) problem, którego nikt jeszcze dobrze nie zbadał. Dobrze jest poznać temat od podszewki, aby podczas obrony móc oprzeć się na konkretnych argumentach podczas pytań.
Prace magisterskie różnią się od doktorskich jeszcze pod jednym względem - obrona pracy doktorskiej jest ogłaszana publicznie i każdy zainteresowany może w niej uczestniczyć. Ma to charakter bardziej naukowy i uczelniany, niż typowa obrona prac niższych stopni. Ważnym elementem obrony jest udowodnienie, że potrafi się samodzielnie prowadzić pracę naukową.
Praca doktorska pisania jest pod przewodnictwem promotora, warto więc w trakcie pisania zadawać pytania dotyczące obrony. Na różnych uczelniach istnieją różne drobne różnice dlatego warto o nie wszystkie dobrze wypytać naszego promotora. Podczas obrony są zadawane pytania nie tylko przez egzaminatorów, ale przez każdego chętnego.